Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2017

Ολοκληρώθηκε η ετήσια γιορτή της ΕΠΣΜ

Mία λαμπρή τελετή που διεξήχθη στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ
Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα η ετήσια γιορτή της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Μακεδονίας.

Το παρών έδωσαν σπουδαίες ποδοσφαιρικές φυσιογνωμίες, άνθρωποι του πολιτικού σκηνικού της χώρας, ποδοσφαιριστές και εκπρόσωποι των συλλόγων της ΕΠΣ Μακεδονίας και πολλοί φίλαθλοι του ποδοσφαίρου.

Η γιορτή ξεκίνησε με το αφιέρωμα στην προστασία των παιδιών από την κακοποίηση και την
εκμετάλλευση με ένα εκπληκτικό βίντεο που επιμελήθηκε η ΕΠΣ Μακεδονίας.
Μετά την παρουσίαση του βίντεο, το 2ο γυμνάσιο Θέρμης και συγκεκριμένα η χορωδία του υπό τις οδηγίες της καθηγήτριας μουσικής κ. Γεωργίας Μελιγκοπούλου, παρουσίασε το μουσικό του πρόγραμμα, λαμβάνοντας τα θερμά συγχαρητήρια και το χειροκρότημα του κοινού.
Αμέσως μετά, τον λόγο πήρε ο πρόεδρος της ΕΠΣΜ και υποψήφιος πρόεδρος της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας Ευάγγελος Γραμμένος. Αρχικά ευχαρίστησε όλους τους παρευρισκομένους για την παρουσία τους στην γιορτή, ενώ τοποθετήθηκε και για την μάχη που δίνει για την αλλαγή στο ποδόσφαιρο της χώρας.

Συγκεκριμένα, είπε τα εξής:
«Θέλουμε την ανάκαμψη στο εθνικό μας ποδόσφαιρο. Δίνουμε μια μάχη και θα την δίνουμε μέχρι τέλους. Δεν ήρθε ακόμη η διάκριση, ο αγώνας μας συνεχίζεται. Θα είμαστε στη πρώτη γραμμή, έτσι ώστε να βρει το ποδόσφαιρο την χαμένη του ταυτότητα. Είναι απαίτηση από την κοινωνία και τους πολίτες αυτής της χώρας. Είναι δύσκολος ο αγώνας αλλά πιστεύω θα τα καταφέρουμε».
Ο κ. Γραμμένος, μετά τον λόγο του, έκανε την απονομή των τιμητικών διακρίσεων σε πρόσωπα για την προσφορά τους στο ποδόσφαιρο, τον αθλητισμό, την κοινωνία και τον πολιτισμό.

Βραβεύτηκαν:
  • Ο Διεθνής Οργανισμός UNICEF για την πολύχρονη βοήθειά του στα παιδιά
  • Ο στρατηγός Ε.Α. , Φράγκος Φραγκούλης, για την προσφορά του στην Κοινωνία και τον Αθλητισμό
  • Οι Παρα – Ολυμπιονίκες, Αθανάσιος Κωνσταντινίδης και Δημήτρη Ζησίδης, για τη διάκρισή τους στους 15ους ΠαραΟλυμπιακούς Αγώνες του Ρίο
  • Η οικογένεια Χασεκίδη στη μνήμη του Λώλου Χασεκίδη, πρώην συμβούλου της ΕΠΣΜ και εκ των ιδρυτών του Συνδέσμου Βετεράνων Ποδοσφαιριστών Θεσσαλονίκης
  • Ο διεθνής ποδοσφαιριστής, Στέλιος Κίτσιου
  • Ο βετεράνος ποδοσφαιριστής, Νίκος Ποντίκης για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο
  • Ο μη εν ενεργεία διαιτητής, Δημήτρης Ναούμ για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο και τη διαιτησία
  • Η Δόμνα Πανίδου, για την πολύχρονη προσφορά της στον Πολιτισμό και τον Αθλητισμό
  • Ο Παρατηρητής αγώνων, Ευάγγελος Μπαλατσός για την προσφορά του στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο
  • Οι προπονητές, Νίκος Ομηρίδης και Δημήτρης Τσαπρούνης για την πολύχρονη προσφορά τους στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο
  • Οι παράγοντες, Παναγιώτης Γκιόρας και Αντώνης Ζήσης για την πολύχρονη προσφορά τους στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο
  • Ο πρώην σύμβουλος της Ένωσης και δημοσιογράφος, Μιχάλης Κουφουνάκης για την προσφορά του στον Αθλητισμό και την προβολή του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου
  • Οι ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές, Χρήστος Γιαννουκίδης, Χαράλαμπος Μπλιθικιώτης, Χρήστος Παρασχάκης, Ιωάννης Σαπατακίδης για την πολύχρονη προσφορά τους στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο
  • Ο ιατρός, Μάρκος Κωστόπουλος για την προσφορά του στον Αθλητισμό
  • Ο υπεύθυνος Α’ Βοηθειών, Γιώργος Χατζηαθανασίου για την προσφορά του στον Αθλητισμό
  • Η διεθνής ποδοσφαιρίστρια, Ναταλία Χατζηγιαννίδου, record woman της Εθνικής Γυναικών, η οποία μέχρι στιγμής έχει συμπληρώσει 145 συμμετοχές στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα
  • Ο Άρης Θεσσαλονίκης για την άνοδο του στη Football League και τον προπονητή του, Νίκο Αναστόπουλο
  • Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης για την κατάκτηση του 11ου Πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας Γυναικών και του Κυπέλλου Γυναικών για 5η φορά στην ιστορία της
  • Ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης για την κατάκτηση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Super League (Κ 17 ετών) και στους προπονητές, Αγγελο Ζαζόπουλο και Πάμπλο Γκαρσία
  • Το Αριστοτέλειο Κολέγιο για την κατάκτηση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στην κατηγορία κοριτσιών για 3η συνεχόμενη χρονιά και στον προπονητή, Γιώργιο Χατζόγλου
  • Ο Σύλλογος Παλαιμάχων Ποδοσφαιριστών Ωραιοκάστρου για την πολύχρονη προσφορά του στο ποδόσφαιρο και την κοινωνία
  • Η μικτή ομάδα Παίδων της ΕΠΣ Μακεδονίας για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον 3ο όμιλο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων και στους προπονητές, Αθανάσιο Καναρά και Χαράλαμπο Παπαπαναγιώτο
  • Η μικτή ομάδα Νέων της ΕΠΣ Μακεδονίας για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον 3ο όμιλο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων και στον προπονητή, Θωμά Μεταξά.


Επίσης, απονεμήθηκαν τιμητικές διακρίσεις στα σωματεία που αναδείχθηκαν πρωταθλητές, δευτεραθλητές και ανήλθαν κατηγορία, που κατέκτησαν το κύπελλο ήθους και που διακρίθηκαν στα πρωταθλήματα Υποδομών, κατά την περσινή αγωνιστική περίοδο 2015 – 2016:

  • Για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ήθους: Θύελλα Περιστερώνας, Αστραπή Νεάπολης, ΜΑΣ Αγχιάλου, Εύοσμος 2006 και Σταυραετός Ευξεινούπολης
  • Για την κατάκτηση του 45ου Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της Ε.Π.Σ.Μ.: Μακεδονικός
  • Πρωταθλητής της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας: Μακεδονικός
  • Δευτεραθλητής της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας και για την άνοδό του στη Γ’ Εθνική: ΑΟ Καρδίας
  • Άνοδος από την Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία στην Α1 κατηγορία: ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων, Ποσειδώνας Καλαμαριάς, Ποσειδώνας Μηχανιώνας, Αστραπή Μεσαίου και Ομόνοια Σίνδου, ΑΕ Φαλήρου
  • Άνοδος από τη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία στην Α’ κατηγορία: Αστραπή Δενδροποτάμου, Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου, Δόξα Ρετζικίου, Νίκη Κερασιάς, ΑΕ Αγίου Γεωργίου και Αναγέννηση Χαλκηδόνας, Πανόραμα (φωτο), Αισχύλος Ωραιοκάστρου, Αετός Βασιλικών, ΠΑΟΚ Σταυρού
  • Άνοδος από τη Γ’ Ερασιτεχνική κατηγορία στη Β’ κατηγορία: Ατλας Αμπελοκήπων Μενεμένης, Αστραπή Νεάπολης, ΣΑΝΤΟΣ Πανοράματος, Νέστωρ Οσσας και Θρίαμβος Παρθενίου, Ορφέας Αγίας Τριάδας, Μ. Αλέξανδρος 2014, Ηρακλής Μοδίου
  • Διάκριση στην Κατηγορία Νέων: Μπέμπηδες 2000 (πρωταθλητές ειδικής βαθμολογίας), Αρης Θεσσαλονίκης (όμιλος ειδικής βαθμολογίας), Ατρόμητος Τριαδίου (όμιλος ειδικής επιλογής βαθμολογίας), Εθνικός Πυλαίας (πρωταθλητής απλής βαθμολογίας), Αρης Θεσσαλονίκης (1ος όμιλος), Απόλλων Καλαμαριάς (2ος όμιλος), Ακρίτες Συκεών (3ος όμιλος), Μακεδονικός (1) (4ος όμιλος), Αθλητική Ακαδημία Γιαννιτσών (πρωταθλήτρια (5ος όμιλος), Εθνικός Σερρών (6ος όμιλος) και Δόξα Πενταλόφου (7ος όμιλος)
  • Διάκριση στην Κατηγορία Παίδων: Μπέμπηδες 2000 (πρωταθλητές – 4ος όμιλος), Ολυμπιακός Θεσσαλονίκης (1ος όμιλος), ΠΑΟΚ 2002 (2ος όμιλος), ΠΑΟ Διοικητηρίου (3ος όμιλος), Ολυμπιακός Θεσσαλονίκης (2) (5ος όμιλος), ΑΜΣ Νικόπολη (πρώην Αναγέννηση 2005) (6ος όμιλος), Γ. Κούδας (7ος όμιλος), Ντίνος Κούης (8ος όμιλος), Πιερικός Κατερίνης (9ος όμιλος), Κένταυρος ΑΠ (10ος όμιλος), Μπέμπηδες Ιωνίας (11ος όμιλος), ΠΑΟ Κουφαλίων (12ος όμιλος) και ΑΠΕ Λαγκαδά (13ος όμιλος)
  • Διάκριση στην Κατηγορία Προπαίδων 11 Χ 11: ΠΑΟΚ 2003 – 2004 (πρωταθλητής – 1ος όμιλος), ΠΑΟΚ 2004 (2ος όμιλος), Ντίνος Κούης (3ος όμιλος) και Ερμής Ευόσμου (4ος όμιλος)
  • Διάκριση στην Κατηγορία Προπαίδων 9 Χ 9: Ολυμπιακός Θεσσαλονίκης (πρωταθλητής – 1ος όμιλος), ΠΑΟΚ 2005 (2ος όμιλος), Ποσειδώνας Καλαμαριάς (3ος όμιλος), Ελπίδες Συκεών (4ος όμιλος), Κεραυνός Ωραιοκάστρου (5ος όμιλος), Εθνικός Ευόσμου (6ος όμιλος), Δόξα Ελπίδας (7ος όμιλος), Καμπανιακός (8ος όμιλος) και ΠΑΟ Κουλούρας Ημαθίας (9ος όμιλος)

gram2 gram

Πηγή: pamebala.gr

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου